Zpět do obchodu

Registrace

Novinky

Jak ušetřit za vytápění domu? Průvodce chytrými funkcemi systémů Evohome

K pořízení chytrého vytápění většinu lidí motivuje úspora energií. A není divu. Pokud systém správně vyberete a nastavíte, můžete ušetřit až 30 % energií za vytápění. Zjistěte, jaké chytré funkce nabízí produkty Honeywell Evohome a jak z nich vytěžit maximum pro váš komfort a úspory.  

Co je to chytré vytápění

Regulace vytápění v domácnostech i komerčních objektech prošla v posledních letech velmi dynamickým vývojem. Cílem moderní regulace topení je zejména snížení energetické náročnosti vytápění, což přináší významné ekonomické i ekologické benefity. Inteligentní funkce navíc zvyšují komfort bydlení.

Systémy pro chytrou regulaci topení Honeywell Evohome jsou velice variabilní a jsou kompatibilní se všemi druhy lokálního vytápění, ať už podlahového, radiátorového nebo kombinovaného. Využití najdou v rodinných domech, bytech a menších komerčních nemovitostech s kotlem na plyn, elektřinu či tuhá paliva, ale také samozřejmě s tepelným čerpadlem nebo fotovoltaikou.

Komponenty chytrého vytápění Honeywell Evohome si můžete zvolit a nakombinovat na míru podle typu vytápění, velikosti nemovitosti a vašich preferencí, anebo si můžete vybrat některou z cenově zvýhodněných sad.

Klíčové funkce chytrého topení  

Na rozdíl od běžných pokojových termostatů disponují systémy chytrého vytápění Honeywell Evohome těmito funkcemi:

  • Možnost naprogramování časového rozvrhu vytápění pro každý den v týdnu vám ušetří spoustu peněz i starostí. Na regulaci teploty nemusíte vůbec myslet. Byt či dům bude mít vždy ideální teplotu podle vašeho denního programu a preferencí.
  • Díky možnosti nastavení teplotních zón regulujete teplotu v každé místnosti zvlášť. Zónová regulace topení je pro dosažení úspor a tepelného komfortu nejdůležitější.
  • Ovládání topení přes aplikaci v mobilu zajišťuje maximální flexibilitu vytápění. Pokud se například vracíte domů dřív, stačí v aplikaci na pár kliků vytápění zapnout, abyste se vrátili do příjemně vyhřátého domova.
  • K chytrému vytápění můžete navíc připojit různá čidla, která monitorují například otevření okna nebo přítomnost osob v místnosti.

S chytrým topením šetříte finance i planetu

Příklad nastavení chytrého vytápění

Běžná rodina (pracující rodiče a děti) potřebuje v domácnosti příjemnou teplotu ráno a večer; v noci a přes den lze teplotu snížit (v noci s výjimkou ložnice a dětských pokojů). Rodinný dům lze rozdělit například do 6 teplotních zón:

  1. Koupelna a WC
  2. Obývací pokoj a jídelna
  3. Kuchyň
  4. Ložnice
  5. Dětské pokoje
  6. Technická místnost, chodby a schodiště

Systémy Honeywell Evohome umožňují nastavení až 12 zón pro velké domy. Pracovní den lze pak rozdělit do potřebného počtu časových oken, např.:

  1. Ráno (6:00 – 8:00)
  2. Den (8:00 – 15:00)
  3. Večer (15:00 – 22:00)
  4. Noc (22:00 – 6:00)

Při nastavování časového rozvrhu je nutné vzít v potaz, že topení se nějakou dobu zahřívá a také chladne. Proto pokud vstáváte v 6:30, je vhodné zvyšovat teplotu již od 6:00, naopak pokud chodíte spát ve 23:00, můžete teplotu snížit již ve 22:00.

Před naprogramováním pokojového termostatu si vytvořte tabulku s požadovanými teplotami. Příklad časového a zónového nastavení teplot:

 

Koupelna a WC

Obývací pokoj a jídelna

Kuchyň

Ložnice

Dětské pokoje

Technická místnost a chodby

Ráno

24 °C

20 °C

19 °C

20 °C

22 °C

18 °C

Den

18 °C

18 °C

18 °C

17 °C

17 °C

17 °C

Večer

24 °C

22 °C

19 °C

20 °C

22 °C

18 °C

Noc

17 °C

17 °C

17 °C

18 °C

19 °C

17 °C

Poté už jen stačí požadované údaje zadat do řídicí jednotky – na dotykovém displeji to zvládnete hravě a během chvilky.

A jak vám toto nastavení pomůže ušetřit? Pokud snížíte teplotu o jediný stupeň, ušetříte až 6 % nákladů za vytápění. Kombinace zónové a časové regulace topného systému přitom snižuje průměrnou teplotu až o 3 stupně při zachování stejného, či dokonce dosažení vyššího tepelného komfortu. 18 % nákladů za celou topnou sezónu představuje pro běžný rodinný dům dle typu vytápění 4-8 tisíc korun. Investice do chytrého vytápění se vám tedy vrátí za 1-3 roky.

Režim víkend a režim dovolená

Teplota se s chytrým vytápěním reguluje zcela automaticky. Systémy Honeywell Evohome však samozřejmě počítají s tím, že může dojít ke změně vašeho režimu. K tomu jsou určeny speciální režimy a také možnost jejich úpravy na pár kliků.

Podobně jako pracovní dny si můžete nastavit i časový a zónový režim pro váš běžný víkendový den. Tento režim lze jednoduše spustit i během svátků, nemoci apod.

Režim dovolená pak na pár kliků nastaví temperování celé domácnosti nebo konkrétních pokojů na vámi požadovanou teplotu. Ještě před návratem z dovolené jednoduše režim vypněte, abyste se vrátili do vytopené domácnosti.

Změna nastavení teploty na pár kliků

Samozřejmě se může také stát, že vám aktuální teplota z nějakého důvodu nevyhovuje. Systémy Honeywell Evohome disponují jak řídicí jednotkou s dotykovým displejem, tak i mobilní aplikací. Teplotu tak můžete kdykoliv snadno upravit přímo v domácnosti i vzdáleně přes mobil nebo tablet díky připojení na WiFi.

Praktické tipy pro úsporné vytápění

Abyste dosáhli co nejvyšších úspor, nespokojte se s prvním nastavením smart termostatu. Hlídejte, zda vám teplota v jednotlivých místnostech v průběhu dne vyhovuje a zda by někde šlo ještě „ubrat“, případně časový režim vhodně posunout nebo i zkrátit.

Sledujte statistiky vytápění v mobilní aplikaci, které vám poskytnou cenná data. Bezdrátové WiFi termostaty Evohome také umí upravovat teplotu v interiéru na základě aktuálního počasí, případně i na základě přítomnosti osob v místnosti či otevření okna. Také disponují samoučící funkcí, díky které dokáží na základě běžného režimu vytápění optimalizovat provoz topné soustavy anebo například zohlednit čas potřebný na zahřátí a následné chladnutí topení (v případě podlahového vytápění). Všechny tyto chytré funkce vám přinesou další nemalé úspory.

Systém zkoušejte a experimentujte s nastavením i smart funkcemi, abyste postupně dosáhli požadovaný tepelný komfort při optimálních nákladech.

 

Prozkoumat nabídku cenově výhodných sad Honeywell Evohome

Jak na pravidelnou údržbu domácích filtrů na vodu

Vodovodní filtry zvyšují kvalitu pitné vody. Jednotlivé typy filtrů odstraňují mechanické, chemické i biologické znečištění. Filtrace vody je nezbytná, pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů, své místo si ale najde i v domácnostech napojených na vodovodní řad. Klíčem ke správné funkci a efektivitě filtrů je jejich pečlivý výběr a pravidelná údržba.

Typy vodních filtrů

Na trhu narazíte na celou řadu filtračních systémů. Některé z nich jsou značně kontroverzní, nebo dokonce prokazatelně zdraví škodlivé (např. tzv. reverzní osmózy). Výběr proto nepodceňte a obraťte se na odborníky. Kvalifikovaný prodejce by měl nabízet výhradně produkty, které mají pro filtraci pitné vody příslušné certifikáty, a zároveň by vám měl být schopen vybrat řešení na míru. V každé domácnosti má totiž voda jiné složení, a proto nelze nabízet žádné univerzální řešení.

Důležitým krokem před pořízením filtru je proto rozbor vody v akreditované laboratořiVýběr vodního filtru se poté odvíjí od typu nečistot, zdroje a množství vody, které potřebujete filtrovat. Domácí filtrace vody ze studny musí být důkladnější než filtrace vody z vodáren.

Filtry na pitnou vodu podle druhu nečistot

Mezi základní a v domácnostech nejčastěji používané filtry vody patří:

  • mechanické filtry, které pomocí jemného sítka z vody odstraňují pevné částice,
  • uhlíkové filtry, které zachytávají naprostou většinu chemického znečištění a zlepšují chuť a vůni vody,
  • v případě zvýšeného obsahu minerálů také filtry na tvrdou vodu neboli změkčovače vody,
  • výjimkou nejsou ani filtry na železitou vodu ze studny a filtry na další specifické problémy s vodou.  

Filtry podle objemu filtrované vody

Hledáte filtr na vodu ze studny nebo vrtu? Pokud čerpáte vodu z vlastních zdrojů, je namístě pořídit tzv. filtry na vstupu, které se instalují na přívod vody a filtrují veškerou vodu v domě. Pokud máte vodu z veřejného vodovodu, obvykle si vystačíte s tzv. filtrem na vodu z kohoutku, který zlepší kvalitu vody například v kuchyni. 

Před výběrem filtru zašlete vzorek vody na rozbor 

Údržba mechanických filtrů na vodu

Filtry mechanických nečistot zachytávají drobné částice v sítku, které je potřeba pravidelně čistit, aby nedošlo k jeho ucpání. Čištění provádějte zásadně proplachem, aby se jemné sítko nepoškodilo. Doporučovaná frekvence čištění sítka je alespoň jednou za 3-6 měsíců. Jak na to?

Způsob proplachu se odvíjí od konkrétního modelu filtru.

  1. V případě základních modelů je nutné čištění provést manuálně, tedy uzavřít přívod vody před filtrem i na výstupu, vyjmout sítko a propláchnout jej v čisté vodě.
  2. Pokud máte filtr s proplachovacím ventilem, je údržba o něco snadnější. Jednoduše otevřete ventil a necháte z něj vytéct znečištěnou vodu do připravené nádoby.
  3. Zcela bezúdržbové řešení pak nabízí funkce automatického proplachu. Tyto filtry nejenže udělají veškerou práci za vás, ale dokonce i samy vyhodnotí, kdy je nutné proplach provést v případě diferenčního tlakového spínače. Vy tak nemusíte vůbec na nic myslet.

Jak funguje filtr s automatickým proplachem?

Samočisticí filtry využívají reverzní tok vody. V případě patentovaného systému zpětného proplachu filtrů Honeywell je sítko proplachováno svazkem vodních paprsků, které odstraní a vyplaví veškeré usazené nečistoty. Dodávka vody během proplachu není přerušena a nečistoty jednoduše odtečou do odpadu.

Proplach lze spustit buď manuálně pomocí kolečka, anebo lze k filtru pořídit řídicí jednotku, která proplach v případě potřeby spustí za vás.

Údržba uhlíkových filtrů

Aktivní uhlí zachytává široké spektrum nežádoucích látek ve vodě, přičemž zachovává optimální poměr minerálních látek. Aktivní uhlí má porézní strukturu a nečistoty se zachytávají v pórech. Pokud je vložka zanesená, další nečistoty už nemůže zachytávat a ztrácí svou funkci. Vložky s aktivním uhlím je proto nutné pravidelně měnit, případně je zaslat na tzv. regeneraci.

Optimální frekvence výměny uhlíkové vložky je jednou za 6 měsíců. Životnost vložky určuje výrobce, pokud ale máte silně znečištěnou vodu, měňte ji raději častěji. Výměna filtrační vložky je snadná a zvládnete ji svépomocí. Nezapomeňte před výměnou vypnout přívod vody před filtrem i na výstupu. Poté pouze vyšroubujte vložku dle návodu a nahraďte ji novou.

Nepodceňujte správný výběr a pravidelnou údržbu vodních filtrů. Pořiďte si kvalitní systém vodní filtrace od kvalifikovaných prodejců. Upřednostněte systémy pro filtrování vody s minimální potřebou údržby, čímž si zajistíte opravdu kvalitní pitnou vodu zcela bez starostí.

Vybrat vhodný vodní filtr

 

2 položek celkem
Zpět do obchodu