Zpět do obchodu

Registrace

Jak vybrat domácí filtr na pitnou vodu

Víte, jakou vodu doma pijete? Většina lidí nevěnuje složení pitné vody velkou pozornost. Přitom ale právě voda, kterou pijeme a kterou se myjeme, do velké míry ovlivňuje naše zdraví. Různé nečistoty a škodlivé látky se nacházejí ve vodě ze studny, vrtu, ale také ve vodě z veřejné vodovodní sítě. Zjistěte, jaké výhody má domácí filtrace pitné vody.

Zdraví, ekologie i úspory

Kvalitní voda bez nežádoucích látek je nejen chutnější, ale především zdravější. Voda z vlastních zdrojů (vrt, studna) může obsahovat mechanické nečistoty jako písek, ale také různé půdní mikroorganismy. V zemědělských oblastech do podzemní vody navíc prosakují zdraví škodlivá hnojiva.

Voda z vodovodní sítě zase obsahuje velké množství dezinfekčních látek, zejména pak chloru. Vedlejší produkty chloru jsou přitom rakovinotvorné. Čističky také nedokáží z vody odstranit zbytky léčiv nebo třeba drog, které lidé vylučují.

Tyto problémy mají 2 možná řešení – kupovaní balené vody a filtrace vody z kohoutku. Filtrace pitné vody v domácnosti je přitom mnohem levnější, jednodušší a ekologičtější.

Filtrovaná voda má řadu benefitů

Typy vodních filtrů

Vodovodní filtry se dělí do několika kategorií podle množství filtrované vody a podle druhu nečistot.

Filtry podle objemu vody

Podle objemu vody, kterou potřebujete filtrovat, můžete zvolit mezi 3 typy systémů.

  1. Filtry na vstupu: Tyto velkoobjemové systémy filtrují veškerou vodu, která je přiváděna do objektu. Jsou vhodnou volbou pro domy, které filtrují vodu ze studny nebo vrtu. Díky filtru na vstupu budete mít jistotu, že veškerá voda v domácnosti má nejvyšší kvalitu.
  2. Filtry na vodu z kohoutku: Filtrace vody probíhá pouze v místě užití, tj. na jednom kohoutku, nejčastěji se filtr instaluje v kuchyni pod dřez. Lidé s kožními problémy si jej často instalují také do vany nebo sprchy. Ideální volba pro vodu z vodáren, která je sice zdravotně nezávadná, ale v případě její dlouhodobé konzumace se mohou dostavit zdravotní potíže způsobené chlorem. Výhodou je jejich nízká cena a snadná montáž.  
  3. Filtrační konvice: Jde o nejjednodušší způsob čištění vody, kdy filtrujete pouze vodu určenou k přímé konzumaci. Voda upravená ve filtrační nádobě je chutnější i zdravější, nevýhodou je ovšem malý objem filtrované vody. Přenosné vodní filtry jsou pak určené pro úpravu vody mimo domácnost, např. během kempování.

Vodní filtry podle druhu nečistot

Abyste mohli správně vybrat typ filtru, musíte nejdříve znát přesné složení vody. To zjistíte buď u místních vodáren, anebo pomocí profesionálního rozboru pitné vody z akreditované laboratoře. Bez těchto informací nemá smysl filtr na vodu pořizovat, jelikož nevhodně zvoleným typem filtrace byste mohli kvalitu vody dokonce zhoršit.

Na základě jednotlivých hodnot z rozboru vody můžete jednoduše určit, které látky jsou ve vaší vodě v nadlimitním množství, a tedy je nutné je z vody odstranit.

Odkalovací filtr Honeywell

Druhy nečistot se obecně dělí na:

  1. Mechanické: Jde o ve vodě nerozpuštěné látky, jako jsou například písek či částečky rzi. Tyto částečky se nacházejí především ve vodě ze studny nebo vrtu (mohou se však vyskytovat i ve vodě z vodovodního řádu) a mohou zanést a poškodit potrubí a spotřebiče. Mechanické nečistoty odstraní filtr na vodu se sítkem neboli odkalovací filtr.  
  2. Chemické: Jde o ve vodě rozpuštěné látky, v případě vody z vodáren se jedná především o chlor, ale také znečištění z průmyslu, zemědělství a dopravy. Naprostou většinu chemického znečištění vyřeší filtr s aktivním uhlím, který navíc zlepšuje vůni a chuť vody. Nadlimitní množství minerálů (zejména vápníku, který způsobuje vodní kámen) zase vyřeší změkčovač vody neboli filtr na tvrdou vodu.
  3. Organické: Jde o nejrůznější mikroorganismy, které mohou vážně ohrozit vaše zdraví. Jejich přítomnost se řeší dezinfekcí vody.  

Jak vybrat filtr vody

Kromě typu filtru, který zvolte podle objemu filtrované vody a druhu nečistot, se při výběru zaměřte na tato kritéria:

  1. Finanční náklady: Zvažte nejen pořizovací náklady, ale také náklady na provoz filtračního zařízení. V případě uhlíkových filtrů na pitnou vodu je například potřeba myslet na pravidelnou výměnu filtrační vložky.
  2. Údržba: Moderní filtry umožňují jednoduchou údržbu bez nutnosti odstavení vody. Zjistěte, zda zvládnete údržbu svépomocí.
  3. Účinnost a spolehlivost: V případě domácí filtrace pitné vody zvolte ověřené výrobce, jako jsou například Resideo (Honeywell Home). Kvalitní filtr vám poslouží delší dobu a zaručí bezproblémový chod.

Závěrem je potřeba zdůraznit, že na trhu najdete mnoho podvodných prodejců, kteří se nezajímají o kvalitu vaší vody a nabízí „univerzální“ řešení. Každá voda je ale jiná a žádná univerzální filtrace neexistuje. Nevhodně zvolený filtr může mít opačný efekt a zhoršit kvalitu vaší vody. S výběrem si nechte proto poradit od odborníků z oboru, kteří vám navrhnou řešení na míru, a zajímejte se také o certifikáty vybraných výrobků.

Vybrat vhodný filtr na vodu

Zpět do obchodu